Stomatologia

Stomatologia dziecięca

 Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie dzieci są małe, a wszystkie procedury muszą być wyjaśnione w sposób prosty w języku dzieci. W Klinice chcemy pomóc Tobie i Twojemu dziecku zaopiekować  się zębami aż do dorosłości. Nasz zespół specjalistów i dentysta dziecięcy wyjaśni znaczenie higieny jamy ustnej i profilaktyki  w przyjazny sposób. Staranna praca dentysty i ortodonty zaspokoi  potrzeby stomatologiczne dziecka na wszystkich etapach jego rozwoju.

Zdrowie jamy ustnej dziecka zależy od edukacji rodziców, gdyż to oni wprowadzają dziecko w świat higieny i są za nie odpowiedzialni. Jeśli rodzice są zmotywowani, posiadają wiedzę o higienie jamy ustnej , myciu i pielęgnacji zębów przekazują ją dzieciom i nadzorują zabiegi higieniczne.

Jako dyrektor Stomatologii 24H Sobieskiego widzę, dzień w dzień, że dzieci zazwyczaj mają te same nawyki higieniczne co ich rodzice, a zatem edukacja zdrowotna w domu jest bardzo ważna. Dzisiejszy świat jest rozpędzony, ale rodzice powinni spędzać trochę więcej czasu ze swoimi dziećmi instruując ich co odpowiednich metod aby dbały o swoje zęby.

Próchnica zębów jest zasadniczo związana z dwoma rzeczami: szczotkowaniem zębów i dietą. Po pierwsze, dzieci powinny uczyć się znaczenia szczotkowania rano i wieczorem przez co najmniej dwie minuty. Rodzice muszą zmotywować swoje dzieci i sprawić żeby zabiegi higieniczne były jednocześnie zabawą podczas której przekażą konkretne wytyczne.  Dzieci nie mają odpowiedniej sprawność manualnej, aby odpowiednio umyć zęby własną rękę, aż do wieku 6 lat, więc to do rodziców należy nadzorowanie szczotkowania zębów. Bez wsparcia ze strony rodziców płytka nazębna, bakterie i resztki pokarmu będą pozostawać w jamie ustnej.

Drugą przyczyną  próchnicy jest dieta. Zawsze mówimy o ograniczeniu spożycia cukru w posiłkach i nie podjadanie słodkich pokarmów - rodzice mogą wyznaczyć „słodki dzień”, gdzie dzieci  mogą spożywać słodkie rzeczy raz w tygodniu.

Obecnie nie ma żadnego usprawiedliwienia dla unikania dentysty. Zaowocuje to posiadaniem zdrowych zębów przez dłuższy czas oraz korzyściami płynącymi z tego.  Dlatego też klinika chce zaszczepić  dobre praktyki u dzieci od najmłodszych lat. 

Podsumowując, edukacja zaczyna się w domu, a jeśli rodzice nadzorują sposoby mycia zębów, ich dzieci myją zęby od najmłodszych lat prawidłowo, przekłada się to na korzyści w późniejszym życiu. Jako rodzic, masz obowiązek i odpowiedzialność aby wpajać znaczenie szczotkowania oraz ograniczać ilości cukru w diecie swoich dzieci.